Tarih: 01 Eylül 2021

Gösterim: 658

Üniversitemiz Organizasyonunda 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Erdek’te “Zafer Dalışı” Etkinliği Gerçekleştirildi

Üniversitemiz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi iş birliği ile Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve başarıyla tamamlanan “Engelli Dalış Eğitim Kampı” sonrasında, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Erdek’te “Zafer Dalışı” etkinliği gerçekleştirildi. Açış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in yaptığı programa Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Alpaslan Serel ve Prof. Feyzullah Temurtaş, Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Celil Aydın, basın mensupları ile vatandaşlar katılım gösterdi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir, yapmış olduğu açış konuşmasında öncelikle 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan büyük zaferin önemine değinerek bu güzel vatanı düşmana bırakmamak için aziz milletimizin vermiş olduğu zorlu mücadelelere bir kez daha vurgu yaptı. Programa katılan tüm misafirlerin ve tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Rektörümüz, “Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla güzel bir etkinlik gerçekleştirmek üzere burada toplandık. Üniversitemiz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi iş birliğinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz ‘Engelli Dalış Eğitim Kampı’ kapsamında öğrencilerimiz beş gün boyunca dalış eğitimleri aldılar, bu süreci başarıyla tamamladılar ve bugüne hazırlandılar. Bugün burada kendilerine brövelerini takdim edeceğiz, hepsini şimdiden tebrik ediyorum. Biraz sonra da Zafer Dalışını gerçekleştirecek, şanlı Al Bayrağımızı denizin altından çıkararak tüm Türkiye’ye ve tüm dünyaya göstermiş olacaklar.” diyerek sözlerini tamamladı.

Açış konuşmasından sonra kürsüye ilk olarak Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı çıktı ve “Bağcılar Belediyesi olarak pek çok iş birlikleri ve pek çok programlar yapıyoruz. Bu programların en anlamlılarından bir tanesi de engelli vatandaşlarımızla yaptığımız programlardır. Aslında onlar engelli değil, özel insanlar. Eğer biz onların hayatlarındaki engelleri kaldırmış olsak engelli olmazlardı. Bu yüzden asıl engelli bu engelleri kaldırmayan ve bu engelleri görmezden gelenlerdir. Ağustos ayı Türk Milleti olarak, hepimiz için, içerisinde pek çok zaferi barındıran, çok kıymetli bir aydır. Bunlardan en önemlisi de 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızdır. Bu program vesilesiyle tüm katılımcıların ve Türk Milleti’nin bayramını kutluyorum.” şeklinde konuştu.   
Ardından Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık da bir konuşma gerçekleştirerek, “30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ‘Zafer Dalışı’ etkinliği için bir arada bulunuyoruz. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen bu güzel organizasyonda biz de ev sahipliği yapıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılamak üzere biz de Erdek’te özveriyle çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de böyle anlamlı ve güzel etkinliklerde Erdek Belediyesi olarak yer almaktan mutluluk duyacağız.” dedi.

Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy da, protokolü ve misafirleri selamlayarak başladığı konuşmasını, “Bu gençlerimiz gerçekten çok özel ve önlerindeki engeller kaldırıldığı zaman ne kadar yetenekli olduklarını gösterebilecekler. Hepsi pırıl pırıl, hepsi çok heyecanlı. Beş günlük eğitim sonrası sertifikalarını aldılar. Biraz imkân verilmesi durumunda bizleri geçebileceklerini bu sertifikalarıyla göstermiş oldular. Bu anlamlı organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen Sayın Rektör Hoca’ma, Bağcılar Belediye Başkanı’mıza ve Balıkesir Büyükşehir Belediye’mize şükranlarımı arz ediyorum. ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’mız şerefle, onurla, gururla kutlu olsun!’” diyerek tamamladı.

Kürsüye son olarak Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı gelerek, “’Bağımsızlık, Türk Milleti’nin karakteridir.’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çıktığı yolda bizler de büyük bir gayret ve özveriyle çalışıyoruz. ‘Zafer Dalışı’mızın ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, ülkemizin bağımsızlığında katkısı bulunan tüm ecdadımızı saygıyla, rahmetle, minnetle anıyor ve hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.         

Protokol konuşmalarının ardından engelli öğrencilerimiz ve beraberinde Milli Savunma Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan engelli dalıcıların da katılımıyla “Zafer Dalışı” gerçekleştirildi. Gerçekleşen dalışta denizin içerisinde Türk Bayrağı açılarak 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması yapıldı.  
“Zafer Dalışı” sonrasında bröve takdim törenine geçildi. Türkiye’de ilk kez verilen “Engelli Dalış Brövesi” almaya hak kazanan 11 genç brövelerini, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Alpaslan Serel ve Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ile Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Celil Aydın’ın ellerinden aldılar. 

Program, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir ile Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın karşılıklı hediye takdimi ve ardından günün anısına fotoğraf çekimiyle son buldu.


Fotoğraflar